دریل ها

از جملاتی که در فضای گوگل زیاد جستجو می شود میتوان به (راهنمای انتخاب دریل مناسب) اشاره کرد ،ما در این مطب به

این موضوع حساس برای عموم افراد پرداختیم ،بانظرات سازنده تون برای ارائه مطالب مفیدتر مارا همراهی کنید.

انواع دریل ها :

به طور کلی دریل ها به سه دسته اصلی تقسیم می شوند:

 

 

 

 

دریل شارژی

دریل دستی : 

بعضی از دریل ها قابل حمل هستند (با سیم یا بی سیم). این دریل ها اصولا زاویه دار وبه شکل L هستند ،این نوع از دریل ها برای استفاده در مناطق صعب العبور مانند کنج ها و گوشه های اتاق تولید شده اند.

نحوه طراحی دریل ها به نحوی است که افراد برای استفاده از این ابزار ها ، تعادل و فشار مناسبی بر محل کار اعمال کنند.

درضمن دریل های دستی دارای دسته کمکی برای تعادل و فشار بیشتر هستند، مصرف کننده های این ابزار میتوانند دریل با مکانیزم جداسازی تهیه کنند، در نتیجه اگر هنگام کار ، مته در محل کار گیر کند با استفاده از مکانیزم ذکر شده سه نظام را از باقی دریل جدا می کند.

این مکانیزم ایمنی از مته از دریل در صورت گیر کردن محافظت می کند و درعین حال باعث کم شدن بازگشت گشتاور می شود.

دریل پرس :

عمدتا دریل پرس ها در کارگاه ها مورد استفاده دارند ؛این مورد به دلیل سایز بزرگ این دریل هاست.

این ابزارها به صورت سه فاز و تک فاز تولید شده اند، نوع سه فاز دارای توان بیشتر وبه واسطه ی قدرت بیشتر، کمتر تولید دما از قسمت موتور میکند.

دریل پرس ها ثابت  ،قوی ودقیق هستند و ایجاد سوراخ درقطعات سخت و ضخیم را حتی تا قطر حدودی ۳۰ میلیمتر برای کاربر فراهم می کنند.

دونوع دریل پرس در دسته بندی کلی وجود دارد:

  1. دریل پرس نیمکتی:بر روی میز قرار میگیرند و برای ایجاد سوراخ های دقیق روی چوب و فلز به کاربر کمک می کنند.
  2. دریل پرس ثابت:این دریل ها بزرگ و با ابهت روی زمین مستقر می شوند وتوان ایجاد سوراخ های بزرگ و دقیق را روی قطعات سخت به ما می دهند.

برای انتخاب دریل پرس باید باید در نظر داشته باشیم که دقیقا چه کاری برای انجام در نظر داریم، به طور مثال باید به فاصله میز تا ابزارگیر (سه نظام) توجه کرد ؛گرچه بعضی از دریل پرس ها قابلیت تنظیم فاصله ابزار گیر نسبت به میز را دارند.

یکی دیگر از مسائلی که باید در نظر گرفت ،تجربه کاربری دریل می باشد که ما می توانیم با انتخاب دسته بلند بر روی دریل پرس ها ،اعمال فشار کمتری داشته باشیم وبه تسلط خود روی قطعه کار بیافزاییم.

در ادامه موضوع دریل های ثابت به استفاده از گیره های قطعه گیر نیز اشاره می کنیم ،این گیره ها که با تنوع در انواع مختلف تولید می شوند ؛روی دریل پرس ها از کاربردی ترین ابزار ها به حساب می آیند. با استفاده از این ابزار کاربران قطعه کار را در جای خود کاملا ثابت نگه می دارند و در نتیجه تجربه کاربری بهتر ودقیق تری را تجربه می کنند.

 

دریل پرس

دریل مغناطیسی

دریل مغناطیسی

دریل های پایه مغناطیسی نوع خاص و کاربردی از دسته ی دریل ها هستند که در سازه های فلزی در محل های ساخت و ساز به خصوص ،استفاده بیشتری دارند.

پایه ی مغناطیسی ،به کاربر این ابزار امکان کار بر روی هر سطحی که از فلز ساخته شده باشد را می دهد.

 

اصولا برای کار با این نوع دریل ها توصیه میکنیم که از مته های با طول بلند و دسته های بلند یا چرخ دستی استفاده شود ؛زیرا در این حالت دقت و سیالیت بیشتر هنگام سوراخکاری در اختیار شماست.

راهنمایی ساده در انتخاب و خرید سه نظام دریل ها :

به طور کلی به محل بسته شدن مته ابزارها روی دریل سه نظام گفته می شود ،قطر ابزار گیر سه نظام (چاک) تا حد زیادی ظرفیت حفاری دریل را تعیین می کند.

عموما سه نوع سه نظام ( چاک ) وجود دارد :

  1. سه نظام های معمولی که با استفاده از یک کلید باز و بسته می شوند .این نوع قویترین و قابل اعتماد ترین نوع می باشد ،قطر ۱۰ میلیمتر یا ۱۳ میلیمتر در این چاک ها معقول است و باید در نظر داشته باشیم هرچه قطر بیشتر ظرفیت حفاری بیشتر.
  2. سه نظام های (چاک) خود سفت که با دست سفت می شوند ،این ویژگی به ما کمک می کند تا خیلی سریع مته هارا تعویض کنیم. ازیک ابزار به ابزار دیگر سریع جابه جا شوید و سهولت و گردش کار شما تسریع شود.این نوع سه نظام ها اصولا برای دریل های دستی ( بی سیم و شارژی یا باشیم ) مورد استفاده هستند ؛قطر ۱۰ میلیمتر یا ۱۳ میلیمتر در این چاک ها نیز مقول می باشد. مکانیزم این سه نظام ها نسبت به سه نظام های معمولی قدرتمندتر ولی کمتر قابل اعتماد است.
  3. سه نظام های SDS به کاربران امکان تعویض سریع ابزارآلات حفاری بدون نیاز به ابزار کمکی را می دهد. SDS مخفف ( (Slotted Drive System به معنی سیستم درایو شکاف دار است ،این نوع به دلیل دارا بودن شکاف های خاص روی مته و داخل چاک نیروی کوبندگی مواد سخت تر را کاهش می دهد.

چند نکته مفید که در انتخاب و خرید دریل شارژی باید بدانیم :

قدرت :دو معیار در این مورد باید بررسی شود ؛ولتاژ و گشتاور.

قاعده کلی این است که هر چه ولتاژ بالاتر دریل قوی تر است .عموما و پرمصرفترین دریل شارژی ها ۱۸ ولت هستند، ولی این به این معنی نیست که قوی تر وضعیف تر در بازار موجود نیست.

دریل های شارژی ۷.۲ ولت الی ۲۰ ولت هم در دسترس عموم قرار دارند.

گشتاور که به قدرت پیچش اشاره دارد و بر حسب نیوتن متر (Nm) اندازه گیری می شود. دربرخی از دریل ها امکان تنظیم گشتاور برای اعمال قدرت بیشتر روی مواد سخت تر وجود دارد، در نتیجه در مواد سخت گشتاور بیشتر و در مواد ظریف تر گشتاور کمتر و قابل تنظیم داریم.

سرعت : واحد سرعت بر حسب دور بر دقیقه (RPM) اندازه گیری می شود.بیشتر دریل های شارژی دوسرعته تولید شده اند ؛به طور مثال ۳۰۰ و ۸۰۰ دور بر دقیقه ،اگر ما دریلی با دور بالاتر بتوانیم تهیه کنیم ، در واقع کارایی بیشتر برای کار خود فراهم کرده ایم.

 

باتری‌ها: یکی از محبوب‌ترین انواع باتری‌های امروزی لیتیوم یون است که معمولاً سریع‌تر شارژ می‌شود، عمر طولانی‌تری دارد و نسبت به انواع دیگر مانند NiCd (نیکل کادمیوم) سبک‌تر است. باتری‌های لیتیوم یونی نیز تا زمانی که برق به طور کامل قطع شود، تخلیه دائمی را فراهم می‌کنند.

به دو چیز توجه کنید: شارژر باتری و آمپر ساعت (Ah) باتری. برخی از شارژرها فقط ۱۵ دقیقه طول می کشد تا باتری را به حالت کامل برگردانند. بقیه سه ساعت طول می کشد، تفاوتی که می تواند تاثیر زیادی بر بهره وری شما داشته باشد. آه، یکی دیگر از معیارهای مهم، ایده ای در مورد ظرفیت ذخیره سازی باتری به شما می دهد. باز هم، مقدار Ah بالاتر به طور کلی به معنای عمر باتری بیشتر است.

سوالات متداول در مورد دریل ها

در این قسمت به سوالاتی که برای افراد در زمینه ی خرید دریل پیش میاد اشاره کردیم .

بعداز مطالعه نوشته ی ما اگه به جواب سوالاتتون نرسیدین میتوانید در بخش نظرها از ما سوالات خودتونو بپرسید، ما با کمال میل جوابگو هستیم.

نظرات در این زمینه متفاوت هستن، در کشور ما افراد به دریل های آلمانی به دلیل سابقه خیلی خوبشون اعتقاد زیادی دارن.

(بوش ،ماکیتا ،دی سی ای و…)

ولی با توجه به شرایط ایران و واردات گسترده از چین ،تاجر های ایرانی با توافق وتمرکز روی کیفیت ابزار ها سعی در جلب اعتماد افراد دارن.

از برندهایی که جدیدا بیشتر مورد اعتماد افراد قرار گرفتن میشه به رونیکس ،توسن ،آروا ،ای تی پرو و… اشاره کرد.

بهترین دریل شارژی را میتوان بسته به کاری که از این ابزار می خواهیم انتخاب می شود.

خود من برای انتخاب دریل شارژی خوب به میزان نگهداری باتری و ولتاژ این ابزار توجه بیشتری می کنم .

بازهم باتوجه به نوع کار وجنس قطعه کار میشه یه دریل برقی خوب انتخاب کنیم.

اصولا افراد برای خرید دریل برقی به توانش توجه میکنن که بر حسب وات اندازه گیری میشه.

هرچه وات دریل ها بیشتر قدرت بیشتر ،درضمن دریل های برقی دارای ویژگی های دیگه مثل چکشی بودن ودارای دسته کمکی اضافه هستن که در انتخاب تاثیر گذار میشه.

انواع دریل از لحاظ کاربری

منابع :

این مطلب برگرفته از تجربیات ما و ترجمه شده از وبسایت زیر می باشد.

https://guide.directindustry.com/choosing-the-right-drill/

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *