آتش و کپسول های آتش نشانی

کپسول های آتش نشانی چه کاربردی دارند؟

همان طور که اکثرا می دانیم شعله های آتش برای روشن ماندن به سه عامل نیاز دارند وآن سه عامل (حرارت، مواد سوختنی،اکسیژن) می باشند.این سه عامل را بر روی سه زاویه مثلث قرار میدهند و درداخل مثلث شعله آتش قرار میدهند وبا این تصویر وابستگی آتش را به این سه عامل نشان می دهند.برای اینکه پیش زمینه ای از نحوه ی روشن ماندن آتش داشته باشید،این قسمت نوشته شده است؛حالا برای خاموش کردنه شعله های آتش چیکارباید کرد؟

یکی از راه های کارآمد برای خاموش کردن شعله های آتش استفاده از کپسول های آتش نشانی است که در ادامه تجربیات وتحقیقات خودم را در اختیارتون می گذارم،لطفا با ما همراه باشید.

مثلث معروف آتش
مثلث آتش

مربع آتش یا مثلث آتش کدام یک درست است؟

در گذشته متخصصین وجود سه عامل را برای تولید آتش لازم و ضروری می‌دانستند اما جالب است که بدانید امروزه در مهندسی آتش وجود یک عامل چهارم را برای تولید و گسترش آتش ضروری می‌دانند؛ بنابراین دیگر از اصطلاح مثلث یا هرم آتش استفاده نمی‌شود بلکه از مربع آتش یاد می‌شود؛ بنابراین اضلاع مربع آتش عبارتند از:

  • اکسیژن
  • سوخت
  • حرارت
  • واکنش‌های زنجیره‌ای

در گذشته عامل واکنش‌های زنجیرهای ناشناخته بود.اما امروزه با درک اینکه واکنش‌های زنجیره‌ای نیز یکی از عوامل تأثیرگذار در تولید آتش است،آن را به عنوان عامل چهارم می‌شناسند. جهت برطرف نمودن این عامل از موادی با خاصیت ترکیب پذیری بالا،مثل بی کربنات پتاسیم و مونو فسفات آمونیم استفاده شده،این مواد مانع از ترکیب رادیکال‌های آزاد سوخت با اکسیژن می‌شوند. واکنش‌های زنجیره ای سوختن بیشتر در موادی که پایه کربنی دارند اتفاق میفتد.

انواع کپسول های آتش نشانی:

۱.پودر و گاز

۲.آب و گاز

۳. CO2

۴.بیوورسال

۱.کپسول های پودر و گاز:

همان طور که از نام کپسول مشخص است مواد تشکیل دهنده آن ترکیب پودر و گاز است که این پودر بی کربنات سدیم می باشد،این پودرخاصیت ازبین پردن اکسیژن یا گرفتن اکسیژن محیطی که به آن پرتاب می شود را دارد،در نتیجه می توان گفت نحوه کار این کپسول اینگونه است که به طرف شعله های آتش پرتاب می شود و یکی از عوامل روشن ماندنش را از بین می برد.

بی کربنات سدیم با خلوص متعدد ۸۸ و ۷۰ و ۵۰ درصد استفاده می شود،هر چه تراکم پودر بیشتر باشد،توانایی ازبین بردن اکسیژن موجود در شعله بیشتر شده و در نتیجه باعث خاموشی آتش می شود.متاسفانه پودرهای تولیدی کشورمان ویژگی اصلی پودر بی کربنات را ندارند وپودرهای خارجی دارای این ویژگی منحصر به فرد می باشند؛پودر اصل بی کربنات باعث سوزش گلو می شود واین سوزن از آنجایی حاصل می شود که اکسیژن موجود در گلوی ما به سرعت گرفته می شود.

کپسول های پودر وگاز
کپسول های آتش نشانی پودر وگاز

عموما کپسول های پودر و گاز به رنگ قرمز می باشند،فشار پودر وگاز در کپسول ۱۸ بار میباشد و فشار آزمون این کپسول ها ۲۵ بار است؛اگر فشار از این حد بالاتر برود باعث ترکیدن کپسول می شود.در فشار ۱۸ بار دراین کپسول ها با فشار دادتن اهرم ما میتوانیم مواد داخل کپسول را تا حدود ۱۰ متر پرتاب کنیم.نقطه ضعف اصلی این کپسول ها کثیف کردن محیط می باشد ولی هرچه که باشد از شعله های آتش بهتر است.

۲.کپسول های آب و گاز:

کپسول های آب وگاز هم با ترکیب مشخصی که از نامشان پیداست،بیشتر برای خاموش کردن مشتقات چوبی ونخی(تمامی جامداتی که از خود خاکستر به جای میگذارند) کاربرد دارند.

این کپسول ها نقطه ضعف پودر و گاز را ندارندو محیط را با آثار باقی مانده از خودشان کثیف نمی کنند.عملکرد کپسول آب و گاز به اینگونه است که یکی از عناصر مثلث آتش که حرارت است را نشانه می رود و با خنک کردن قلب آتش باعث خاموشی می شود.اگر ما کپسول پودر وگاز را روی آتشی که از مواد چوبی یا پارچه ای است بپاشید در لحظه اول آتش خاموش می شود ولی چون مغز آتش ما هنوز دارای حرارت است دوباره مواد باقی مانده شعله ور می شوند.

کپسول های آب وگاز
انواع کپسول های آتش نشانی آب وگاز

کپسول های آب و گاز به رنگ آبی در دسترس هستند،فشار این کپسول ها هم ۱۸ بار وفشار آزمون ۲۵ بار است.دراین کپسول ها نیز به مانند کپسول های پودر وگاز پرتاب مواد حدود ۱۰ متر میسر میشود.

کپسول های موجود در عکس فوق محصول شرکت روناک می باشند.

۳.کپسول های CO2:

نوعی گاز در این کپسول ها هست که تحت فشار بالا به صورت مایع درآمده وکه دمای حدودی این مایع ۵۵ درجه سانتی گراد زیر صفر می باشد.

نحوه کار این کپسول ها به این گونه است که با فشار دادن اهرم مایع داخلی از درون شلنگ که خود نقش فشار شکن و گاز کننده مایع را ایفا میکند به سطح مورد نظر پاشیده شده وبا از بین بردن عامل حرارت مثلث آتش، باعث خاموشی حریق می شود؛کپسول های CO2 باعث یخ زدگی محل اتصالات برق و نیز ایجاد حالت نارسانایی در نقطه مربوطه می کند و بعد از استفاده از این کپسول تمامی اتصالات سیم وفیوز ها از کار افتاده و از اشتعال مجدد جلوگیری می کند.

کپسول های CO2
کپسول های آتش نشانی CO2 قرمز رنگ

کپسول های CO2 به صورت یک پارچه تولید می شوند،یعنی هیچ نقطه جوشکاری شده در این کپسول ها وجود ندارد.بدیهی است که این امر به دلیل فشار ۱۵۰ باری این کپسول هاست.

جالب است بدانید فشار آزمون کپسول های CO2 حدود ۲۵۰ بار است! عموما رنگ این کپسول ها مشکی (محصول کشور آلمان )و در کشور ما ایران به دلیل سهل انگاری افراد در سرویس های دوره ای و عدم تعویض کپسول در زمان تعیین شده،کپسول های قرمز رنگ نیز یافت می شود.

کپسول های بیورسال:

در آخر به کپسول های آتش نشانی بیورسال می رسیم که از نظرشخص بنده، یکی از بهترین کپسول های ممکن از لحاظ کارایی و توانایی اطفاء همه نوع حریق (به جز حریق های بزرگ ناشی از اتصال برق)می باشد.

این کپسول ها که از شاهکار های تولید کشور آلمان است ودر ایران یکی از معتبرترین برند هایی که می توان آن راخرید کرد.با نام تدبیر تولید و در اختیار مشتربانی که به دنبال جنس اصلی می گردند، قرار میگیرد.

عملکرد کپسول های بیورسال با سایر کپسول های آتش نشانی متفاوت است.به این نحو که کپسول های بیورسال مواد را با استفاده از شیلنگ مخصوص به صورت مه پاش برروی حریق می پاشد.ولی سایر کپسول ها باید به صورت نقطه پاش و به شکل جارو کردن باید استفاده شوند.ما در استفاده از سایر کپسول ها باید حریق را از محل خود به صورت جارویی رانده و بیرون بیاندازیم،ولی با کپسول های بیورسال حریق را در محل خود اطفاء نموده و تازمانی که حریق مادمای زیر ۲۰۰۰ درجه داشته باشد ،دیگر توانایی روشن شدن نخواهد داشت.

کپسول های بیورسال
کپسول های آتش نشانی بیورسال اصل

کپسول های بیورسال بارنگ آبی کم رنگ(از اونجایی که ما آقایان در تشخیص رنگ ها اصولا مشکل داریم.تشخیص رنگ بر عهده خودتون گذاشته شده)در دسترس هستند. فشار این نوع کپسول ها نیز ۱۸ بار و فشار آزمون شان ۲۵ بار می باشد.

اجزاء همه ی کپسول های آتش نشانی عموما به شرح زیر می باشد:

۱.بدنه

۲.شیلنگ

۳.مهره میل آب

۴.لوله میل آب

۵.درجه

۶.سوزن

۷.فنر

۸.شیر(در جنس های خوب شیرها سوپاپ اطمینان هم موجود است)

۹.مواد داخلی

(قسمت مربع آتش یا مثلث آتش از سایت ویکی پدیا به متن ما اضافه شده است)

از شما بابت مطالعه مطلب تشکر میکنم وامیدوارم مطلب ما برای شما مفید بوده باشه.همواره در جهت ارتقاء مطالبمون کوشا هستیم و امیدوارم در این راه با نظراتتون بنده را یاری کنید.

درآخر ازجناب مهدی حسامی عزیز بابت توضیحاتشون تشکر میکنم.شما عزیزان نیز میتوانید در مورد خرید وخدمات شارژ کپسول های آتش نشانی خود باما درارتباط باشید.

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *