برقو مخروطی

برقو چیست؟

برقوها ابزار های یک یا چند پره ای هستند که عموما برای سایزکردن دقیق ونیز برای صاف کردن سوراخ های که دارای دیواره ی خشن هستند استفاده میشود. اصولا برقو ها خود سوراخ ایجاد نمیکنند و دارای نوک تیز و براده بردار نمی باشند.برقو معمولی شامل مجموعه ای از لبه های برش موازی مستقیم یا مارپیچی در امتداد یک بدنه استوانه ای است.

هر لبه برش با زاویه کمی و با زیر برش جزئی در زیر لبه برش داده می شود. برقوها باید هم در لبه های برش ، هم برای ماندگاری طولانی و هم مقاومت را با هم ترکیب کنند تا ابزار تحت نیروهای عادی استفاده از کار نیفتد. آنها فقط باید برای حذف مقدار کمی مواد استفاده شوند. این یک عمر طولانی برای برقو و یک پایان برتر و صافی سطح عالی از سوراخ ایجاد شده توسط یک ابزار دیگر را تضمین می کند.

ساق برقوها:

برای ابزارهای تولیدی ، نوع ساق معمولا یکی از موارد زیر است:

مخروطی استاندارد (مانند مورس ) ، ساق گرد مستقیم که باید توسط یک کولت نگه داشته شود ، یا ساق گرد مستقیم که در قسمت تحتانی دارای رزوه برای بسته شدن پیچ نگه دارنده . برای ابزار دستی ، انتهای ساق معمولاً یک درایو مربع شکل است که برای استفاده با همان نوع آچارهایی که برای قلاویزکاری پیچ استفاده می شود ، در نظر گرفته شده است.

انواع برقوها:

چاکینگ یا همان برقو معمولی:

نوع چاکینگ یکی از متداول ترین برقو های تولید شده توسط سازنده های این ابزار می باشد. این نوع از برقو ها که به صورت دستی و ماشینی درصنعت موجود میباشد،دارای ساق مورسی (مخروطی )و ساق مستقیم هستند ونیز تیغه های این نمونه دارای مارپیچ چپ گرد و مارپیچ راست گرد و تیغه مستقیم موجود است.

برقو اعشاری دستی
برقو مارپیچ دستی
برقو اعشاری ماشینی
برقو مستقیم ماشینی

متغیر:

نوعی از این ابزار ها بعد از گذر زمان به تولید رسید که قابلیت تنظیم وافزایش وکاهش قطر را تا چند میلیمتر داشتند، امروزه با توجه به پیشرفت صنعت انواع جدیدتری از این برقو ها به صورت تکی وست طیف وسیعی را پوشش می دهند.

این نوع از برقوها دارای مغزی رزوه دار وچندین تیغه و نیز پیچ تنظیم هستند،تیغه ها بر روی مغزی رزوه دار سوار وبا باز یا بسته شدن مهره تنظیم که به ابتدا و انتهای تیغه متصل است، قطرشان بیشتر و کمتر میشود. توجه داشته باشید برای کارایی بیشتر وبهتر تولید کننده گان این ابزار محدوده ی کمتری برای زیاد وکم شدن قطر در نظر گرفته اند وبه تولید این ابزار با کورس های محدود وتعداد زیادتری پرداخته اند.

نوعی از متغیر ها را برای شما در تصویر زیر به نمایش گذاشته ایم.

برقو متغیر
نوعی از برقوهای متغیر

مخروطی:

نوع دیگر از این ابزارها که از انواع پرکاربرد می باشد مخروطی میباشد که به صورت کونیک یا مخروطی در قسمت تیغه ها تولید میشود (از یه قطر کوچک به یک قطر بزرگ میرسد).معمولا در سایز های کوچکتر قطر کوچک تا قطر بزرگ یک تا پنچ میلیمتر اختلاف دارد،در قطرهای بزرگتر این اختلاف تا ده میلیمتر و بیشتر هم میرسد.

مخروطی ها را با زاویه هم طبقه بندی میکنند؛ به عنوان مثال به این گونه است که شخصی برقو ۵mm تا ۱۰mm در نظر دارد با زاویه ۳۵ درجه و این ابزار با زوایای دیگری هم تولید میشود و این متغیری زاویه درطول قسمت تیغه های برقو تاثیر گذار است. تیغه های برقو های مخروطی به صورت مارپیچ و مستقیم موجود هستندکه ما در تصویر زیر چند نوع آن را به تصویر کشیده ایم.

برقو مخروطی
انواع مستقیم و مارپیچ برقو مخروطی (کونیک)

لقمه ای:

نوعی از ابزار ذکر شده در صنعت موجود میباشد که از لحاظ شکل و چینش پره های براده بردار به مانند دیگر برقوها می باشد ،اما این نوع برای استفاده شدن باید به دنباله متصل شود. عموما سایز این نوع برقو ها از۲۵ میلیمتر به بالا می باشد.

هدف از تولید این نوع ابزار ها برقوکاری قطرها وسایزهای بزرگتر سوراخ ها میتوان دانست،برقو های لقمه ای در انواع دیواره زن و کف زن وحتی ترکیبی از هر دو تولید شده و در اختیار صنعتگران قرار داده شده اند.

تنظیم شونده:

نوعی دیگر از برقو ها که دارای قطر قابل تغییر هستند، برقو های تنظیم شونده هستند. این ابزار های شباهت زیادی با نوع متغیر دارند ،با این تفاوت که قابلیت تغییرقطر در ابزار ذکرشده در حد دهم میلیمتر میباشد ،ولی نوع متغیر تا چند میلیمتر قابلیت افزایش یا کاهش قطر را به کاربر میدهد. درمورد نحوه تنظیم وشکل ظاهری هم شباهت زیادی در نوع تنظیم شونده ومتغیر دیده میشود.

در تصویر زیر نوعی از برقو تنظیم شونده برای شما به نمایش گذاشته ایم.

برقو تنظیم شونده
انواع برقو تنظیم شونده (Adjustable Reamer)

جنس برقوها:

برقو ها نیز مانند دیگر ابزار های پرکاربرد صنعتی متناسب با جنس قطعه کاری که برای آن استفاده می شوند،متغیر تولید می شوند.

HSS:

برای کارهایی با جنس ضعیف (چوب -پلاستیک -آهن و…)

HSSE:

برای آهن آلات سخت کاری شده و فولاد (باتوجه به قوی تر بودن آلیاژ دارای طول عمر بیشتر نسبت به HSS)

سرالماس:

این نوع نیز بر روی فولاد واستیل پرکاربرد هستند

الماس:

برقو الماس و سرالماس تقریبا از لحاظ کارایی مشابه هستند

PCD:

مناسب برای انواع جنس ها.(خلاف همه ی برقو ها این نوع بادور بالاکار میکنند و به صورت سفارشی ساز میباشند)

منابع:ویکی پدیا انگلیسی و تجارب شخصی

ما همواره در جهت ارتقای مطالب در تلاش هستیم،ممنون میشویم ما را در این راه یاری بفرمایید.

برای خرید انواع برقوها میتوانید به فروشگاه ابزارماندگار مراجعه نمایید.

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *